ساب ووفر، آمپلی فایر، توییتر و میدرنج چیست؟!

ارسال شده در: مقالات, مقالات, وبلاگ | 0
ساب ووفر، آمپلی فایر، توییتر و میدرنج چیست؟!Reviewed by Pazhava.sadeghi on Aug 31Rating: 5.0
Example635996431884087159-1400546321_branding_voiceساب ووفر

ساب ووفرها برای پخش صدای Bass و بم موزیک (دوبس دوبس) به کار می رود، البته بلندگوها تا حدی این عمل را انجام می دهند، اما کسانی که به دنبال سیستم حرفه ای و تولید صدای Bass بسیار بالا و قوی هستند باید ساب ووفر را نیز به سیستم پخش خود اضافه کنند. این بلندگوها معمولا بزرگ هستند و بین ۲۰ تا ۶۰ سانتی‌متر قطر دارند. در واقع ساب یک دستگاه مستقل نیست و صرفا برای تقویت و بم کردنِ صداهای زیر که از بلندگوی معمولی خارج می شوند. البته مشخص است که استفاده از ساب اصلا ضروری نیست، اما چون ساب ها می‌توانند صداهای بم و قوی تولید کنند، به شدت مورد پسند علاقه‌مندان به موسیقی  واقع شده‌اند.

البته این موضوع نیز مهم است که ساب ووفر برای راه اندازی به آمپلی فایر نیاز دارد. بنابراین این نکته که اضافه کردن ساب ووفر به سیستم پخش نیازمند اضافه شدن یک آمپلی فایر ۴ کانال است، مهم می باشد.

ساب ووفر

در حالت کلی دو نوع ساب ووقر وجود دارد. یک نوع ساب اکتیو و فعال می باشد و یم نوع هم ساب پسیو و یا غیرفعال می باشد. ساب پسیو به سابی گفته می شود که داخل پکیج خودش فقط یک بلندگوی بزرگ دارد و برای راه اندای نیاز به آمپلی فایر خارجی دارد اما ساب ووفر اکتیو سابی است که نیاز به آمپلی فایر خارجی ندارد و خودش کنترل کننده صوت را به همراه دارد. از لحاظ کیفیت صدا تفاوتی بین این دو وجود ندارد ولی چیزی که مشخص می باشد این است که باید برای ساب پسیو یک آمپلی فایر خریداری شود.

قاب ساب ووفر نقش مهمی در ایجاد صدا و کیفیت صدا دارد. معمولا جعبه ساب ووفر از جنش چوب ساخته می شود چون چوب در عین حال که محکوم و با دوام است در برابر فشار هوا تغییر شکل نمیده و همچنین هزینه ساخت پایین تری دارد.

هر جایی که با موسیقی درگیر باشد قطعا به ساب ووفر هم نیاز خواهد داشت. ساب ووفر بخش مهمی از هیجان موزیک را ایجاد می کند. در انتخاب ساب ووفر مناسب دقت کنید و همیشه از کمک مشاورین بهره ببرید.

برای خواندن یک مقاله کامل درمورد ساب ووفرها و اطلاعات بیشتر می توانید به ویکی پدیای انگلیسی مراجعه کنید. از این فیلم یوتیوب نیز می توانید برای ساخت ساب ووفر کمک بگیرید.

آمپلی فایر

وظیفه اصلی آمپلی فایرها بهبود کیفیت صدای در حال پخش است. آنها می توانند قدرت خروجی از سیستم پخش شما را، ۵۰ وات افزایش دهند؛ همچنین برای گرفتن صدا از ساب ووفر آمپلی فایر مناسب نیز لازم می باشد.

آمپلی فایرها به چهار صورت مونو، دو کانال، ۴ کانال و یا ۶ کانال طراحی می شوند.

۲ کانال: برای ساپورت کردن از یک جفت باند آمپ خور

۴ کانال: برای ساپورت کردن از یک جفت باند و یک ساب ووفر ( البته می توان از ۲ آمپِ ۲ کانال هم استفاده کرد)

۶ کانال: برای ساپورت کردن از ۲ جفت باند آمپ خور و یک عدد ساب ووفر یا ۱ جفت باند آمپ خور و دو عدد ساب ووفر

شایان ذکر است سیستم پخش با آمپلی فایر به سیم کشی RC نیاز دارد.

مدار آمپلی فایر
مدار آمپلی فایر

تعدادی از آمپلی فایر ها را در لینک های زیر می توانید ببینید.
آمپلی فایر Crown XLi 3500

پاور میکسرDynacord PowerMate 1000-3

آمپلی فایر JTR PMC-1300

JTR JMX-06PRO

پاور میکسرYamaha EMX 5016CF

تیوتر

وظیفه توییترها پخش صداهای ریز است و در واقع از آنها موسیقی پخش نمی شود. توییترها می توانند کمک بسیاری به زیبا شدن آهنگ ها کنند. البته بلندگوها عمدتا در درون خود دارای توییتر هستند اما نصب یک توییتر باعث می شود تا بلندگو تنها به پخش صداهای حد وسط بپردازد و توییتر به تنهایی صداهای ریز را پخش کند که مسلما باعث بالا رفتن کیفیت بلندگوها می شود.

میدرنج   

هر بلندگوی حرفه ای دارای قابلیت پخش ۳ نوع صدا است، صدای زیر (توییتر)، صدای حد وسط (مثل صدای خواننده)، صدا با بیس بالا (صدای ساب ووفر). اما در میدرنج این ۳ عمل صورت نمی‌گیرد در واقع میدرنج قابلیت تفکیک صدا را ندارد و تنها قابلیت پخش صدای حد متوسط را دارد و باید یک ساب و یک توییتر مجزا در کنار آن بکار گرفته شوند. البته زمانی که شما از میدرنج و ساب و توییتر مناسب در کنارهم استفاده می کنید، صدای بسیار با کیفیت و تفکیک شده ای را برای شما پخش خواهد کرد که از بسیاری از بلندگوها به مراتب بهتر است.

از سایر محصولات ما بر کلیک در اینجا نیز دیدن بفرمایید.

ارسال پاسخ